top of page
Ara

Tartışmasız İlişki

Güncelleme tarihi: 24 Nis

Çiftler Arasında Tartışma Yönetme Becerileri

Tartışmasız bir ilişki var mıdır? İlişkilerde partnerler her zaman aynı fikirde olmayabilir ve ortaya çatışmalar çıkabilir. Çatışmalardan karşımızdakini kaybetme düşüncesiyle kaçınabiliriz. Tartışmalar sağlıklı yürütüldüğünde ilişkilerimizde olumlu sonuçlar ortaya çıkartabilir. Güvenli ve sağlıklı bir ilişki için tartışmalardan kaçınmak yerine daha yapıcı tartışmalar yapmak önemlidir. Tartışmayı yapıcı hale getirmek için izleyeceğimiz birkaç adım var. Bunlar:

Tartışılacak zamanı belirlemek: Her iki tarafın da uygun olduğu yer ve zamanda daha sağlıklı bir tartışma yönetiliyor.

>>Tartışmadaki sorun hakkında düşünmek: Sorunun ne olduğunu, nasıl hissettirdiğini kendimize tanımlarsak süreci daha olumlu yönetebiliriz.

>>Sorunu açıkça ifade etmek ve doğru anlaşılıp anlaşılmadığımıza dikkat etmek: Duygularımızı ve düşüncelerimiz açık ve net bir şekilde ifade etmek karşı tarafın bizi anlamasında önemli bir noktadır.

>>Partnerimizin görüşlerini dinleyip anladıklarımızı aktarmak: Her iki taraf için de doğru anlaşılmak önemlidir. Bu yüzden kendi görüşlerimizi aktardıktan sonra karşı tarafı da dinlemek süreci daha sağlıklı tamamlamamızda önemlidir.

>>Karar verme sürecinde zaman vermek: Her iki tarafın da düşüncelerini ve beklentilerini dile getirdikten sonra bunları karşılayıp karşılayamayacağı konusunda karar verirken zamana ihtiyacı olabilir.

Tartışmalarda yapıcı ve karşılıklı anlayış sergilenmesi ilişkinin sağlıklı olmasını destekleyecektir. Yapıcı tartışma yeteneği maalesef doğuştan kazanılan bir beceri değil. Yani kurduğumuz ilişkiler, biz büyürken etrafımızda gördüğümüz ilişkilerle şekillenir. Yapıcı olmayan tartışmalara tanık olmak algılarımızı etkileyebiliyor. Örneğin kendi düşüncelerini zorla karşı tarafa kabul ettirmeye çalışan, tartışmada kazanan ya da kaybeden olacakmış gibi düşünen çiftler yapıcı olmaktan uzaktır. Romantik ilişkilerde sağlıklı tartışma becerilerine sahip olmak güçlü bir ilişki oluşturmaya yardımcı olur.

Sağlıklı tartışma becerisi kazanmak için psikolog desteği size yardımcı olacaktır.

Comments


bottom of page