top of page
Ara

Kronik Yorgunluk

Güncelleme tarihi: 24 Oca


Kronik Yorgunluk Nedir?


Kronik yorgunluk
Kronik yorgunluk

Son 6 aydır devam eden yorgunluk ve halsizlik hissi bunlara ek olarak uykusuzluk, vücutta karıncalanma, vücutta güçsüzlük ve enerjik hissedememe hali eşlik ediyorsa burada kronik yorgunluk olasılığından bahsedebiliriz. Kronik yorgunluk fiziksel açıdan zorlayıcı olduğu gibi psikolojik açıdan da zorlayıcı sonuçlar doğurabilmektedir. Kronik yorgunluk devamlılığı koruması birkaç nedene bağlıdır.


Bunlar;

Enfeksiyona bağlı bir hastalık sonrası normal etkinliklere çok kısa sürede dönmek

Çok fazla dinlenmek; kaslar uzun süre bu forma alıştığında daha zayıflayacaktır. Basit egzersizler dahi çok kullanılmamış kaslar için daha zorlayıcı olacaktır.

Hızlı ve ani değişimler; kişinin plansız ve gün içinde veya hafta içinde adil olmayan iş dağıtımı yapması zorlanmasına neden olmaktadır. Bir gün içinde bütün işleri tamamlamaya çalışmak ve ertesi günü hiçbir şey yapmadan dinlenmeye çalışmak ve diğer gün enerjik hissedip tekrar iş yüklemesiyle kendinizi zorlayabilirsiniz. Bu tahterevalli olgusu kronik yorgunluğun gelişmesine neden olmaktadır.

Bozulan düzen; kronik yorgunluğun pekişmesini sağlayan unsurlardan birisidir. Rutinler geliştirmek ve bu rutinlerin varlığını olabildiğince korumaya sağlamaya çalışmak bu yorgunluk tipi ile başa çıkmada işlevseldir.

Uyku bozukluğu, uyku hijyeni dikkate alınmadan giderilmeye çalışılan uyuma ihtiyacı, verimsiz ve kalitesiz bir dinlenme olacaktır. Bu döngü dikkate alınmadığında kronik yorgunluğun pekişmesine ve artmasına neden olacaktır. Bu konu ile ilgili bilgi almak için uyku hijyeni makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Kendinize çok sert davranmak

Üzgün veya morali bozuk hissetmek

Süreci kötü yöneteceğine dair olumsuz inanç

Bir çok farklı profesyonellerden farklı yöntemler denemiş, uygulamış ve belki de bedeninize verebileceği zararlar konusunda kafa karşılıklığı yaşanması gayet insanidir. Bu sürece dair olumsuz inançlarınızı gözden geçirip, kronik yorgunluk ile ilgili bir gelişme veya ilerleme kaydetmeyeceğinize dair bir inancınız çok yüksekse profesyonel destek alabilirsiniz.

ความคิดเห็น


bottom of page