top of page
Ara

Henüz Yolun Başında

Ebeveynler olarak çocuklarınızın yeteneklerini nasıl keşfedebilirsiniz?

Her çocuğun ilgi alanı ve yönelimi farklıdır. Bu yönelimler küçük yaşlarda başlar. Ebeveyn olarak çocuğunuzun merak ettiği konuyu desteklemeli, ona deneyim alanı açmalısınız. Çocuğunuz yemek yapmayla ilgi duyuyorsa mutfakta sizinle birlikte yemek yapmayı deneyimlemesine izin verebilirsiniz. Çocuğunuz resim çiziyorsa kullandığı kağıt ve boyaların çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Eğer çocuğunuz hareketliyse spora, müzik ve danstan keyif alıyorsa ise enstrüman çalmaya ve dans etmeye yönlendirebilirsiniz.Çocuğunuzun konuşma ve kendini ifade etme yeteneği gelişmiş ise, yaratıcı drama, psikodrama, hikaye oluşturma ve canlandırma kurslarına yönlendirebilirsiniz. Çocuklar bu ilgi alanlarını meraktan dolayı seçerler, içlerindeki keşif duygusunu desteklemelisiniz.

Çocuğunuzun ilgi alanı çok çabuk değişiyorsa ona kızmayın desteklemekten vazgeçmeyin. Unutmayın ki çocuğunuz henüz yolun başında kendini, yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfediyor. İki ay bir kursa gidip iki ay başka bir kursa gidebilir. Bir süre inşaat malzemeleriyle oynamayı seçerken. Bir süre sonra resim çizmeye ilgi gösterebilir.

Gardner’ın Çoklu Zeka Kuramına Göre İlgi ve Beceri Alanları Üzerinde Etki Eden 8 Zeka Bölümü Vardır;

Gardner’a göre çocuklar baskın olan zeka bölümlerine göre farklı ilgi ve beceri alanları sergileyebilirler. Bu alanlar;

1.     Mantıksal – Matematiksel

2.     Sözel – Dilsel

3.     Görsel[A1]  – Mekansal,

4.     İçsel – Kişiye Dönük

5.     Sosyal – Kişiler Arası

6.     Müziksel – Ritmik

7.     Bedensel – Kinestetik

8.     Doğa

Aileler çocuklarıyla oyun oynarken onlarla vakit geçirirken farkında bir dikkat ile çocuklarının ilgi alanlarını keşfedebilir.

 Oyun oynarken sıklıkla hangi oyuncakları tercih ediyor ve onlarla ne tarz aktiviteler yapıyor?

Uzun süre sıkılmadan vakit geçirdiği oyuncaklar, aktiviteler neler?

Oyun oynamadığı zamanlarda neler yapıyor, nelerle ilgileniyor? bu konulara odaklanıp çocuklarını desteklemelidirler.コメント


bottom of page