top of page
Ara

Çocuğum Okula Hazır Mı?

Güncelleme tarihi: 24 Nis

Okul çağına gelmiş çocukların ebeveynlerinde çocuğum okula hazır mı? Çocuğum diğerlerinin yanında küçük kalacak mı? Acaba okula uyum sağlayacak mı? Endişeleri gözlemlenebiliyor.  Bu endişelerin yaşanması normaldir ancak çocukların okula hazırlık süreci dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Çocuğunuzun takvim yaşı okula hazır olduğunu söylese de dikkat edilmesi gereken başka alanlar da vardır. Bunlar;

·       Fiziksel Gelişimi

·       İnce-Motor Gelişimi

·       Kaba Motor Gelişimi

·       Sosyal Gelişimi

·       Duygusal Gelişim

·       Dil Gelişimi

·       Bilişsel Gelişimi

·       Öğrenmeye Karşı Tutumu

Okula uyum için değerlendirilmesi gereken alanlardır.

Bunlar ne demektir?

Çocuğunuzun boyu, ağırlığı, kas gücü ve el becerilerinin yaşıtlarıyla uyumlu olması gerekir. Kendi hijyenini sağlayabilmesi, özbakım becerileri (tuvalet, yemek yeme) kazanmış olması, kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi de önemlidir. Bazı basit şekilleri, sayıları ve harfleri kopyalayabilmeli ayrıca renkleri, şekilleri ve sayıları tanıyabilmelidir. Toplum kurallarına uyabiliyor olmalı, kendisini tehlikelerden koruyup, tehlikeli davranışlardan kaçınabiliyor olması gerekir. Çocuğunuzun evden, anne ve babadan ayrı kalabilmesi, oyunlara katılabilmesi, kendini ifade edebilecek cümleleri kurabilmesi okula uyum için istenilen özelliklerdir.

Çocuğunuzun okula hazır olup olmadığını anlamak için Uzman yardımı almak ve merkezimizde uygulanan Metropolitan Okul Olgunluğu Testinden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

コメント


bottom of page