top of page
Çocuk Danışmanlığı

Mersin Pedagog

Mersin Pedagog, Pedagoji Yunanca kökenli bir kelime olup  "Çocuk" ve "yönetmek" kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Dilimize ise “eğitim bilimi” olarak uyarlanmıştır. Genel olarak çocuklarla çalışan psikologlara pedagog dense de bu yanlış bir tabirdir. Ağırlıklı olarak psikolojiyle ilişkilendirilen bu ünvan aslında eğitimle ilgilidir.

 

Ülkemizde pedagog tanımlaması net olarak yapılmamıştır. Yalnızca Aile Mahkemeleri Kuruluş Kanununda geçen “pedagog” ifadesinin karşılığı “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunları” olarak açıklanmış olup atamalar bu tanıma göre yapılmaktadır.

 

Bir danışmanlık merkezine başvuran ebeveynlerin bahsettikleri aslında Çocuk Psikoloğudur. Çocuk Psikologları 4 yıllık Psikoloji eğitimini tamamlamanın ardından Çocuk Terapisi ile ilgili çeşitli eğitimlerle kendini geliştiren ve Çocuk Terapi deneyimine sahip olan kişilerdir.

Elava Psikolojik Danışmanlık Merkezimizde deneyimli Çocuk Psikoloğumuzla danışanlarımıza destek vermekteyiz. Seanslar çocukla sınırlı kalmayıp aile boyutunda ilerletilerek yaşanan problemlerin tekrarlanmasının önüne geçilmektedir.

bottom of page